Biela sobota v znamení šachu

Počas Bielej soboty sa v priestoroch pohostinstva Krčma u Šimunáka uskutočnil 1. ročník veľkonočného turnaja v šachu. V štartovej listine sa napokon objavilo až 12 mien, medzi nimi aj niekoľko šachových veľmajstrov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

V úvodnom kole turnaja sa súťažiaci rozdelili do troch skupín, v ktorých sa hralo systémom každý s každým. Šlo naozaj o veľa, pretože len víťazi svojich skupín mohli naďalej pomýšľať na celkové víťazstvo. Do druhej fázy turnaja sa napokon s prvého miesta v skupine prebojovali Jozef Horňáček ml., Štefan Komorný a Matej Martiška. Najzaujímavejším zápasom prvého kola bol jednoznačne duel skupiny 2, v ktorom sa stretli Štefan Komorný a Jozef Horňáček st. Duel o prvé miesto v skupine zvládol lepšie prvý menovaný a zabezpečil si pozíciu v najlepšej trojke.

V druhej fáze turnaja sa šachisti rozdelili do štyroch trojčlenných skupín podľa pozície z prvého kola a bojovali o záverečné umiestnenie. V skupine o 10.-12. miesto sa najviac darilo Adriánovi Komornému, ktorý vyhral oba svoje zápasy. V priamom súboji o 11. miesto Martin Horňáček porazil Erika Šimoviča.

V skupine o 7.-9. miesto sa odohrala najdlhšia hra turnaja. Najdlhší zápas odohrali Richard Novácky a Marek Kováč. Ani tento superduel im však nestačil na prvenstvo vo svojej skupine. Obaja totiž skončili na figúrkach Michala Kováča.

Súboj generácií ponúkla skupina o 4.-6. miesto. Skúsený Jozef Horňáček st. sa v nej stretol z nastupujúcou generáciou loveckých šachistov. V dvoch zápasoch si na ňom vylámali zuby Martin Komorný i Jakub Komorný. Tí v súboji o 5. miesto odohrali zaujímavú partiu s víťazným koncom pre Martina.

Najzaujímavejšie to samozrejme bolo v skupine o 1. miesto. Stretli sa v nej traja skutočne vyrovnaný šachisti. V troch dueloch si každý pripísal po jednom víťazstve a tak museli prísť na rad odvetné zápasy. V nich predviedol najpevnejšie nervy Jozef Horňáček ml., ktorý svojim súperom nedal ani najmenšiu šancu a suverénnym spôsobom si dokráčal k víťazstvu. V bitke o strieborný stupienok sa preukázali skúsenosti Štefana Komorného, ktorý porazil Mateja Martišku.

Turnaj pod záštitou Martina Šimoviča teda prežil vydarený úvodný ročník a už teraz sa všetci tešia na budúcoročné pokračovanie novej šachovej tradície.